Quantcast
Channel: Mademoiselle IVA by Ivana Klepáčová
Viewing all 1532 articles
Browse latest View live

5. ročník stretnutia milovníkov a zberateľov krojov // Východná

$
0
0
Východná. Tak ďaleko od Banskej Bystrice. Dostať sa tam resp. z Východnej domov autobusom alebo vlakom je nad ľudské sily a dostať sa zo železničnej na amfiteáter pešo je naozaj náročné. Čo by som ale neurobila pre to, aby som videla ľudový odev. Vo východnej sa mal tento rok konať 66.ročník folklórneho festivalu. Ten, ako všetky festivaly tento rok, zrušili alebo presunuli o rok a priestory zostali nevyužité. Tieto priestory poskytli organizátorom iného stretnutia, ktoré počtom spĺňalo prísne podmienky na organizovanie stretnutí a podujatí. 5.ročník stretnutia milovníkov a zberateľov krojov sa konalo práve na amfiteátri vo Východnej. Hneď ako som sa to dozvedela, tak som začala zisťovať ako sa tam môžem dostať a opäť som začala uvažovať, že je načase začať šoférovať. Nakoniec mi napadlo skontaktovať dievčatá z kurzov z úľuve. Jedna hneď súhlasila, dohodli sme sa, ale žiaľ na túre prechladla a odvoz sa zrušil. Tak som našla oznam v skupine, že druhá známa z kurzu, ide takisto a má prázdne auto. S malou dušičkou som jej písala večer, ani nie 12 hodín predtým ako sa malo konať stretnutie. Ráno som si prečítala, že ma zoberie. Veľmi som sa potešila, zbalila ruksak, asi 3x prezliekla a vyrazila. Podľa predpovedi počasia malo pršať, práve v čase konania, takže som si nebola istá či to moje plátené novesty zvládnu a či si nemám dať rifle. Potom si ale hovorím "rifle na krojované stretnutie?". Tak som siahla po mojich dlhých letných šatách, do ruksaku zbalila legíny a mikinu a vyrazila. Legíny by nebolo pod šatami vidno a zároveň mi bude teplo. Dobre som urobila, že som si obliekla letné šaty, pretože sme odchádzali spálené :D také teplo bolo. Čo všetko sme na stretnutí zažili a videli si môžete prečítať a pozrieť na fotkách. Inšpirujte sa.




Vo Východnej som bola po prvýkrát. Všetko bolo pre mňa nové. Elenka, ktorá ma ochotne zviezla z BB, lebo mala rovnakú cestu, mi porozprávala, čo kde sa nachádza, keď je tu festival Východná. Elenka chodí na festival pod záštitom úľuvu, v ktorom učí vyšívanie krivou ihlou a šitie krojov.  Absolvovali sme spolu kurzy horehronskej výšivky 1 a 2ku sme kvôli covidu nedokončili. Porozprávala mi v ktorej drevenici sa čo koná, ukázala mi amfiteáter, veľký aj malý, a ja som chodila s otvorenými ústami. Kedže som tu ešte nebola, tak neviem ako to tu vyzerá, keď je to plné ľudí, ale o rok si to, verím, budem môcť pozrieť a porovnať. Po prehliadke priestoru bez ľudí, zistenia kde si môžeme nabrať vodu a kde je wc, sme sa porozhliadli aj po účastníkoch stretnutia. Prešli sme na kopec a tam sme našli stánok s občerstvením a prvých milovníkov a zberateľov v krojoch, ktorí sa ukrývali pred slnkom v tieni. Ešte chcem napísať, že stretnutie sa konalo za stanovených bezpečnostných opatrení t.j. vedľa seba sedeli iba rodiny, alebo osoby, ktoré sú na seba zvyknuté, boli sme v exteriéri, bolo nás do 100 ľudí, pri vstupe nechýbala dezinfekcia atď.
Ako prvú sme identifikovali v ždiarskom kroji Zuzanu Tajek Piešovú, ktorá je administrátorka skupiny na FB, ktorá združuje práve milovníkov a zberateľov krojov. V skupine je takmer 7000 ľudí, čo je na adminovanie teda poriadne veľa. V skupine si vymieňame fotky svojich trofejí :) ale aj si radíme ako vyčistiť zafarbenú zásteru alebo do akého regiónu zaradiť výšivku, ktorú nám doniesli susedia po starej mame, ktorú našli kdesi v inej obci na povale. Je to veľký zdroj informácií. Zuzana okrem adminovania tejto skupiny, píše aj blog alebo stránku, kde sa snaží naučiť, že nie každý ľudový motív s nápisom Slovakia je slovenský. Väčšinou ide o nakúpené ornamenty z fotobanky, ktoré už v názve nesú poľské názvy. Veľa ľudí si ich potom kúpi na pumpe alebo v darčekových obchodoch ako suvenír zo Slovenska a pritom je to poľský ľudový motív s nápisom Slovakia. Priznám sa, že pokiaľ som sa o túto oblasť nezaujímala, ani by mi nenapadlo, že si niekto dovolí spojiť ornamenty z iného štátu s názvom ďalšieho štátu a bola by som v tom, že ide o krásnu reprezentáciu Slovenska. Zuzana najčastejšie prezentuje obec Čičmany, z ktorej sa mi zdá, že pochádza, ale ruku do ohňa za to nedám :DD. Jej srdce bije pre folklór a snaží sa posúvať krojové súčiastky "späť domov" do regiónu a hlavne obce odkiaľ pochádza. Je to veľmi ušlachtilé a mne sa to veľmi páči, že sa tomu nevenuje len tak povrchne a naozaj jej záleží, aby sa kroje zachovali a hlavne vo svojom prirodzenom prostredí.  

Ako druhého sme spoznali Stana Talapku s manželkou Renátou. "Ty budeš Ivka, fotografka" :D zasmiala som sa, že "áno to som ja". Do skupiny prispievam fotkami z výstav, múzeí a rôznych folklórnych stretnutí, ktoré v rámci Slovenska navštívim. Vždy k tomu pridám aj komentár, ktorý som si zapamätala alebo našla na letákoch. Ľudia v skupine to oceňujú a mňa teší, že im môžem svoje zážitky aj takto sprostredkovať. Stano je takisto zberateľ krojov. Pochádza z Martina a na stretnutie prišiel v kroji z oblasti Tekov (úplne presne si neviem). Stano má naozaj veľkú zbierku krojov, kompletných krojov, starých, pôvodných krojov, ktoré sú veľká vzácnosť. Vždy ich nádherne nafotí a podelí sa s nami v skupine o ďalšiu trofej, ktorú získal. Ale aby ste si nemysleli, že tie kroje k nemu len tak pricupkajú. Venuje tomu dosť času, hľadá, pátra, chodí osobne, a tým, že ľudia vedia, že je zberateľ a s krojmi nebude ďalej obchodovať, tak mu takéto poklady zverujú. Je to úžasné. Ku krojom pozná celú históriu, pozná, kedy sa nosil, kto ho nosil, na aké príležitosti, pozná aj názvy jednotlivých častí ... no niečo úžasné. Raz by som jeho zbierku veľmi rada videla. Mala som možnosť sa s ním rozprávať aj zoznámiť a som za to veľmi vďačná, že som spoznala tak skvelých ľudí ako Zuzanu, Stana a Renátku, pár krát sme si písali cez FB ale osobne je osobne :).
Ďalej sme mali si pozreli výstavu krojovaných bábik pani Kráľovej. Išlo o dosť veľkú zbierku bábik v krojoch, ktoré ušila a vyšila. Niektoré sú ušité aj z pozostatkov modrotlače a podobne. Je to naozaj náááádhera pre oči. Okrem bábik boli na výstave aj jednotlivé súčiastky krojov z rôznych období doplnené dobovými fotkami. Ak si dobre spomínam, tak niektoré bábiky boli ešte po mamine pani Kráľovej. Vystavovateľka mi veľmi ochotne odpovedala na všetky moje zvedavé otázky. Samozrejme som sa spýtala aj na moju najobľúbenejšiu otázku, na ktorú odpoveď má málokto, pretože to nikto nedokumentoval. Kedy a čo nosila na hlave stará dievka. Povedala mi, že to nie je úplne jasné, pretože to bola veľká hanba a plynule sme prešli k prespankám :). Ja to raz zdokumentujem. Zatiaľ som takmer každého touto otázkou zaskočila. K výstave je aj video aha TU. No či ma nájdete :DDD

Pozrite si video zo stretnutia TU , tam sa dozviete všetko nejdem prepisovať :) Pokochajte sa fotkami. Na stretnutí sa prezentovali kroje z obcí horného Liptova – Štrba, Liptovská Teplička, Važec a Šuňava. Videli sme svadobné, pracovné či sviatočné kroje dospelých i detí, počuli sme rozprávanie a piesne ľudí z týchto dedín. Folklórna skupina CÍFER nám predstavila svadobné kroje, ktoré nosil starejší, predný družba a družica, svadobní rodičia a samozrejme, nevesta so ženíchom. Záver stretnutia patril Folklórnej skupine Pantlička z Košickej Belej a ich krásnym krojom, tancom a piesňam. Bol to úžasný zážitok, ktorý by som dopriala každému milovníkovi krojov. Ďakujem organizátorom aj všetkým ktorý sa na tomto dni podieľali. Bolo to super a istotne sa zúčastním aj ďalších ročníkov.
foto: Ivana Klepáčová


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

čo čítam: Roger Federer // životopis

$
0
0

Často sa mi stáva, že mi niekto o niečom alebo niekom rozpráva s takou vášňou, že chcem porozumieť, čo na danej osobe alebo veci (ak to tam môžem nazvať) tak obdivuje. Mám rada, keď veciam rozumiem, čo si budeme hovoriť. Bolo to tak s knihou “Hlava 22” z ktorej neustále citoval môj bývalý šéf. Tak som zašla do antikvariátu a kúpila ju. Mal pravdu, kniha bola vtipná a vryla sa mi do pamäti. Môj rehabilitačný doktor prirovnával moje pokroky po operácii nohy k výrokom z knihy o Einsteinovi. Veľakrát mi počas masírovania jazvy rozprával o tomto človeku a takisto citoval niektoré jeho výroky. Niektoré mi musel vysvetliť, lebo som ani za svet nerozumela, čo to má spoločné s tým, že mám pri chôdzi používať obidve barle nie iba jednu. Ešte som nenašla vhodnú slovenskú verziu, ale raz si prečítam aj túto o Einsteinovi. Nedávno som takmer každý deň počúvala o tom, aký je Roger Federer skvelý. Tak sa pýtam “Ako človek alebo športovec?” Odpoveď znela “...aj aj, on je jednoducho neuveriteľný”.  Tak si hovorím, že je to trošku prehnané tvrdenie, ale samozrejme nepoznám ho, nemôžem si robiť závery.  







Jedno popoludnie po práci, kedy som mala dve možnosti, buď prefackať kolegyňu, ktorou som sa nechala vytočiť alebo sa ísť ukľudniť. Zvolila som druhú možnosť a zašla do kníhkupectva, ktoré som mal apo ceste a tam sa vždy cítim ako v raji. Sadla som si na gauč a rozmýšľala či si prelistujem 1000 stranovú knihu o barokových stavbách alebo si popozerám knihu o Karolovi Plickovi (ktorú som si spolu s Karolom Kállayom dala na zoznam “musím mat”). V tej totálnej vytočenosti mi zrak padol na poličku označenú štítkom "životopisy" a tam sa na mňa usmieval on, Roger Federer.  Presne oproti mne. “Ivana, ty tie knihy už nemáš kam dávať, ani na to nemysli.” Začal rozhovor medzi rozumom a srdcom. “Však miesto na jednu knihu nájdeš, a môžeš ju nechať na stole v kancelárii”, povedalo srdce. Páni teda už po neviem koľkýkrát uzatvorili dohodu, že "ok, ale to už bude tento rok posledná" a rozum dodal "lepšie bude kúpiť si ďalšiu knižnicu, koho chceš oklamať". Tak som úsmev Rogerovi opätovala, pohľad som nasmerovala do zeme, vlasy si dala za ucho a zhlboka sa nadýchla. Asi som s ním aj trošku flirtovala. Cestou k pokladni som zobrala ešte jednu knihu takou rýchlosťou aby si to rozum všimol trošku neskôr, zaplatila a s blaženým pocitom odišla z predajne. Sadla som si na prvú lavičku, rýchlosťou svetla roztrhla priesvitný obal a pustila sa do čítania.

Roger Federer je naozaj úžasný človek, športovec, manžel, filantrop aj otec. V tej knihe je na záver niekoľko názorov aj od veľkých športovcov, novinárov, ľudí, ktorí sa s Rogerom mali možnosť stretnúť a nenašiel sa ani jeden človek, ktorý by na neho mohol povedať niečo zlé. Pri maximálnej vyčerpanosti rozdáva rozhovor v 3 jazykoch, pamätá si mená detí novinárov, kde skončili posledný rozhovor, je milý, pokorný, pracovitý, vie sa maximálne sústrediť, je vtipný a myslím, že som sa do neho zaľúbila. Normálne sa moje srdce išlo zblázniť, keď opisovali ako sa nebojí prejavovať emócie, a po každej prehre alebo výhre si verejne poplače, ako sa mu trasie hlas pri rozhovoroch, kde rozpráva ako si váži svoj tím, to že vyhral, ako vytvoril nadáciu, ako robí veľmi veľa vecí bez toho aby o tom svet vedel. Že nemyslí iba na seba, ale na všetkých okolo seba. Je na seba tvrdý, prísny, chce veľa dosiahnúť, ale šport si stále dokáže užívať a keď to tak nie je tak to rieši, aby to tak bolo. no wow, ja som zostala uchvátená. 


Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol, číta sa krásne, nevedela som sa od nej nikdy odlepiť, doplnená farebnými fotkami a nechýba ani tabuľkový prehľad víťazstiev. Kapitoly sú o jeho detstve, začiatkoch, rodičoch, po ktorých zdedil veľa vlastností, o úspechoch, neúspechoch o jeho nadácii. Po každej kapitole som si na YT púšťala videá aby som navnímané emócie z opisov mohla vidieť aj na vlastné oči. Prípadne som si vyhľadala články a fotky z daného obdobia. Ak o tenise nič neviete, ako ja budete potrebovať slovník tenisových výrazov, alebo výrazy googliť. V knihe sa ale často opakujú, takže sa vám dostanú pod kožu veľmi rýchlo a ku koncu budete mať pocit, že môžete nejaký ten tenisový zápas komentovať. Niektoré som dokonca ani nevedela prečítať :D. Knihu napísal novinár a je to vraj už druhá kniha, myslím, že prvú napísal predtým ako vyhral turnaj, a túto až potom. Je veľmi pútavá a zaujímavá. Naozaj. Nezľaknite sa toho, že tenis, je to o ňom nie o tenise :).

Roger je pán, naozaj som rada, že sa na mňa vtedy z tej poličky usmial a ja som ho mohla “spoznať”. Chcela by som stretnúť človeka ako je on ... pridávam si ho na zoznam. Odporúčam všetkými desiatimi, je to skvelá kniha a skvelo napísaná kniha. btw. čítala som na ňu aj zlé recenzie, ale to od fanúšikov RF v zmysle, že je tam iba vychválený a chýba kritika a niečo zlé na neho, čo ma pobavilo, a druhá vec je že slovenská verzia má naozaj veľa preklepov a chýb, takže aj to vyrušovalo čitateľov.


vydavateľstvo: Timy Partners, 2019
autor: René Stauffer
počet strán: 352 + 16 (fotky)
cena: okolo 16 EUR
popis: „Roger Federer je to najväčšie, čo som za viac ako 40 rokov s tenisom zažil.“John McEnroe. Roger Federer, „tenisový džentlmen“ (NZZ), je nielen jedným z najúspešnejších tenistov všetkých čias, ale aj spoločensky angažovaným a veľmi hĺbavým človekom, ktorý vždy zostáva sám sebou. Ako jeden z mála novinárov pozná René Stauffer „planétu Federer“ úplne bezprostredne. Bol pri Federerovom prekvapivom ukončení sezóny v lete 2016, ale aj pri návrate a úspešnom preklenutí veľkej krízy len o pol roka neskôr prostredníctvom senzačného triumfu na Australian Open. Stauffer pútavo popisuje, ktorí ľudia, tréneri a mentori boli pre túto výnimočnú kariéru dôležití a prečo Federerov vplyv na dvorcoch aj mimo nich pretrvá aj po konci jeho aktívnej činnosti.


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

škola šitia: ako jednoducho skrátiť dĺžku rukávov na tričku // bez šijacieho stroja

$
0
0
Mám pre vás tip ako z obyčajného trička urobiť pomocou malej zmeny kúsok, ktorý získa iný rozmer. Milujem tričká, ktoré majú podhnuté rukávy. Nie také, ktoré majú rovné a nie sú ani dlhé ani krátke, končia kdesi nad lakťom. Pred určitým časom som tak stála v kabínke a rozmýšľala som čo mi tak veľmi prekáža na tom tričku, ktoré mám oblečené. Výstrih bol v poriadku, dĺžka bola perfektná, žiadne ligotavé nášivky ani nápisy, no stále to nebolo ono. Potom som len tak začala upravovať dĺžku rukávov a hovorím si, toto je to. Niekedy stačí naozaj malinká zmena a tričko vyzerá úplne inak. V článku nájdete fotopostup ako si veľmi jednoducho a za pár minút upraviť dĺžku rukávov na tričku. Inšpirujte sa.





Potrebujeme:
  • tričko
  • špendlíky alebo štipce na látku
  • ihlu
  • niť vo farbe trička
  • nožnice

Postup:
Existuje viacero spôsobov ako môžete rukáv upraviť. 

  1. Tričko si oblečte a upravte si dĺžku rukávov priamo na sebe. Stačí keď si upravíte iba jeden a druhý mu potom prispôsobite. Vyskúšajte aj rôzne šírky manžety, uvidíte, že to bude vyzerať inak s úzkou a úplne inak s tenšou manžetou.
  2. Tričko vyzlečte a dĺžku upravte na podložke "od oka".  Zapnite špendlíkmi alebo štipcami a aj tak odporúčam si ho obliecť, aby ste ho nemuseli prešívať

// strihať vs. nestrihať
Keď budete mať vytvorenú manžetu, rozmyslite si, či vám hrúbka nebude prekážať. Ja som napríklad zohla tričko 3x, ale zniesla by som aj 4x. Ak by som ho zohla ešte 1x, tak by som ale musela odstrihnúť nejakú časť, pretože by pod pazuchou vznikla hrča, čo ba ani dobre nevyzeralo ani by sa to dobre nenosilo. Takže toto je na vás a vašom pocite, keď si tričko po zahnutí oblečiete.
// použite meter
Určite nezabudnite použiť aj meter. Môže sa vám zdať, že to zvládnete aj bez neho, ale ak chcete aby obidve strany vyzerali rovnako resp. boli rovnako dlhé, odporúčam merať. Merajte už manžetku, ktorú budete zatáčať, aby ste ich mali rovnaké pekné. Môžete merať aj celkovú dĺžku rukávov, to vám takisto pomôže. 
// šitie
Po zahnutí/zatočení rukávov môžete šiť. Potrebujete ihlu a niť vo farbe trička. Čo sa týka šitia, tak šite resp. prvý vpich ihlou urobte o cca 0,5 cm nižšie ako je okraj manžetky, hore vidíte an foto. Takto zabezpečíte to, že steh nebude vôbec vidno. Ihlou zachyťte iba jednu vrstvu trička, nešite cez všetky, ktoré vám vznikli. Manžetu zachyťte na 2 prípadne 3 miestach. Určite na ramene, na švíku pod pazuchou, tu si dajte záležať aby ste napasovali švík na švík a potom môžete napríklad ešte v strede v zadu rukávov. Úplne stačia 2-3 stehy a je to.



// žehlenie a dekorácie
Na záver už iba tričko prežehlite a nový trendy kúsok je na svete. Ak máte v láske ozdoby, tak na rukáv, hornú časť, môžete našiť gombík alebo nejakú milú ozdobu. Fantázii sa medze nekladú.



 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

problémy sú vytancovateľné // šedá sukňa & ružová blúzka

$
0
0
Aktuálne čítam knihu "Do plaviek" od autorky Eva Borušovičová. Počula som o nej toľko, že som si  ju veľmi chcela prečítať a tak som si ju ju kúpila z druhej ruky. Rozprávali sa o nej ženy vo veku okolo 50 rokov na zástavke, v autobuse a dokonca som o nej počula aj na kurzoch vyšívania. V jednej kapitole sa píše "Tancuj, duša moja, tancuj!".  Dnes to nebude o outfite, ktorý v hlasovaní na instagrame dopadol najhoršie a takmer nikomu sa nepáčil. Ja ho milujem a aj budem nosiť. Dnes vám prehovorím do duše milé dámy. V tej kapitole a píše o tom, že keď sme boli malé tancovali sme stále. Ak si teraz hovoríš, že "ja som to nerobila", tak ver, že robila. Zapli sme si hudbu a tancovali. Pred zrkadlom, pred vitrínou, v ktorej sme videli svoj odraz alebo so súrodencami, sesternicami. Len tak, často mimo rytmu, vymýšľali sme si slová, otvárali ústa, hádzali hlavami a cítili sme sa ako v klipe, ktorý sme videli v televízore. Prípadne sme vymýšľali nové klipy. Pamätám sa, ako sa nám s bratom nechcelo učiť na maturity, a tak sme vymysleli plán. Pustili sme Whitney Houston a jej najznámejšiu pesničku "I have nothing", zobrala som do ruky čosi, čo pripomínalo mikrofón, brat zobral do ruky jeho prvý digitálny fotoaparát a ja som otvárala ústa aby aspoň ako tak sedel text, poriadne afektovala, trénovala svoje herecké schopnosti a vytvorili sme taký klip, že by ma na základe neho zobrali na hereckú školu. Dobre dobre aspoň na kurz herectva. Doteraz sa na tom smejem keď to vidím. Inokedy som si len tak pustila klavírny koncert, zopla si vlasy do drdolu a tancovala som ako baletka po celej izbe. S kamoškami sme chodili každý piatok tancovať, pretancovali sme celý večer až do rána bieleho. Spomínate si na to ako bolo zrazu všetko easy? Ako ste nemali žiadne problémy? Všetko bolo super? "Tancovala som a moja duša mohla lietať" sa tam ďalej píše. "Kedy som s tým prestala? Vtedy, keď som ako veľká dočasne podľahla mylnému dojmu, že tancovať len tak pre seba nie je potrebné. Že je to len taká detská zábavka, z ktorej vyrastieme a môžeme ju odložiť spolu s bábikami a ružovým peračníkom. No potom prídu životné peripetie a my zistíme, že okrem sexu a utekania po čokoládu alebo slivovicu nám môžu priniesť úľavu aj iné druhy pohybu." Nebudem vám prepisovať celé tri strany, jednoducho odporúčam knihu si prečítať. Odpovedzte si na otázku. Tancujete? Priznávam, ja každé ráno, keď si vyberám oblečenie zo skrine. Pustím si prvé čo mi ponúkne youtube a deň dostáva nový rozmer. Vyberiem si žlté šaty priložím k tvári a hodím na posteľ. Potom sa pohúpem v bokoch a zvolím červené bodkované. A ide sa na vec, dnes budem bodkovaná. Inak pri líčení počúvam "debilné vtipy" a pre mňa je to najlepšie ako začať deň, smiechom. Tancujem vždy, keď počujem dobrú pesničku, či je to v práci za stolom pri počítaní budgetu, ktorý mi akosi nevychádza, vo vlaku, po mega vyčerpávajúcom výlete, no ešte mi dokážu okrem duše tancovať aj ramená, hlava a ruky a je mi jedno, že za mnou sa na mňa pozerajú, či som opitá alebo čo. Pohojdávam sa aj pri čakaní na autobus na zastávke alebo v rade na obed. Tancujme. Neriešte či sa niekto pozerá. Možno sa niekto pridá :) haha.  




blúzkaKlepáčová / vlastná tvorba (kontakt ukážka tvorby); sukňa: reserved, kabelka, sandále, okuliare: vintage
foto: Marián Klepáč



 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

dovolenka na Slovensku // 15 zaujímavých miest, ktoré odporúčam navštíviť

$
0
0

Minulý rok som mala veľké cestovateľské plány na tento rok. Prenášala som si dosť veľa dovolenky. Rozmýšľala som o výlete do USA, Slovinska, Rumunska, Talianska a výletoch po európskych metropolách. Vedela som, že cestovať nezačnem tak ako každý rok,  už počas veľkonočných sviatkov, ale vzhľadom na rekonvalescenciu začnem možno v máji. Človek mieni, covid mení ... by som tento rok napísala. Vzhľadom na aktuálnu situáciu som sa rozhodla splniť si svoj sen a cestovať viac po Slovensku. Zatiaľ sa mi to úspešne darí a prešla som naozaj veľa zaujímavých miest. Inšpirujte sa a navštívte niektoré z týchto miest aj vy.  K niektorým mestám a zaujímavostiam napíšem aj samostatný článok. Ku ktorým sa nechajte prekvapiť :). Inšpirujte sa a spoznávajte krásy Slovenska.





// Zvolen 
Vo Zvolene som bola už veľakrát. Mám to tu rada. Je tu taká iná energia ako v BB. Námestie má iný tvar, na jednej strane sú obchody a terasy na druhej zeleň, lavičky a detské ihrisko. Aspoň na mňa to vníma oveľa pokojnejšie ako naše námestie. Samozrejme moje srdce patrí BB o tom diskutovať nemusíme. Do Zvolena sa dostanete autobusom, vlakom, ktoré jazdia každú chvíľu. Vlak však neodporúčam, pretože tie neustále meškajú a môj nápad "veď to bude aké pekné ísť domov vlakom" skončil 40 minútovým stánim kdesi na tradi a čakaním na meškajúci vlak z inej trasy. Áno dobre počítate, ZV-BB trvala hodinu. Bolo príšerne teplo, našťastie som mala vodu a vejár, inak si to neviem predstaviť, lebo ten vagón sa zmenil na skleník a saunu behom pár minút. Vráťme sa však k príjemnejšej časti výletu. Môj plán bolo navštíviť Zvolenský zámok, v ktorom je
// Kremnica
Kremnica bola pre mňa záhada. Mala som pocit, že som tam už bola, no keď som do mesta vošla, tak mi nič privolalo spomienky. Pravdepodobne som ich vytesnila lebo ... . Autobus stojí v tesnej blízkosti centra. Môžete sa poprechádzať po uličkách alebo ísť rovno k atrakciám, ktoré turistov lákajú najviac. Mestský hrad, Štefánikovo Námestie s morovým stĺpom a parkom s fontánou a múzeum mincí a medailí. Žiaľ na hrade ani v múzeu sa nedá fotiť. Bolo to pre mňa ťažké, ale nakoniec som si spomienky odniesla v hlave a neurobila ani jednu fotku, ani len mobilom. Na mestskom hrade som si kúpila kombinovanú vstupenku, ktorá zahŕňala okrem hradu aj múzeum, galériu a dom, ktorý bol ale zatvorený. Moje odporúčanie je veľmi dobre si pozrieť, kedy má ktorá inštitúcia povinné dezinfekčné prestávky. Striedajú sa a ak si to nevšimnete, môže sa stať, že budete mať dve hodiny na obed :). Mesto ponúka veľmi príjemnú atmosféru a naozaj sa tu nedá zablúdiť. Vhodné aj pre rodiny s deťmi.

// Martin
Martin ma veľmi prekvapil a rozhodne sa do tohto mesta ešte vrátim ... bez foťáku. Chcela by som si ho užiť len tak sedieť na lavičke alebo sa prechádzať po uličkách. V Martine som však ako cieľ mala etnologické múzeum a výstavu zameranú na ľudový odev Turca. Skromne som si myslela, že stihnem aj to mesto, ale v článku vám potom napíšem, že to jednoducho nešlo. Bola som tak uchvátená výstavou aj expozíciami, že som skoro zmeškala vlak domov. Mesto na mňa pôsobilo pokojne, veľmi príjemne, aspoň počas toho ako som si ho na rýchlo prešla. K múzeu sa z vlakovej stanici dostanete veľmi jednoducho. Stáááále rovno a na konci je na kopci múzeum. Ak patríte k milovníkom etnológie a krojov, toto múzeum je povinná zastávka. 

// Ružomberok
Ružomberok je takisto krásne mesto. Malé, pokojné a veru, tu by ste aj mohli zablúdiť, ale myslím, že by ste skôr chodili iba do kruhu :). Na kopci je kostol sv.Ondreja, z ktorého môžete vidieť mesto zo všetkých strán. Pod ním je spleť schodiska, ktorá je tak prudko fotogenická, že som si tam musela urobiť samospúštičko aj keď pršalo. V meste sú ešte obchody, ktoré majú obedné prestávky, len si teraz nie som istá, či to náhodou nie sú tie povinné na dezinfekciu, ale viem, že boli aj pred rokom. Bolo to pre mňa prekvapenie, pretože väčšinou do nejakého mesta docestujem okolo obeda. Cieľom tohto výletu bolo Liptovské múzeum, ktoré má viacero expozícii a výstav. Z expozícii sa môžete tešiť na tieto oblasti: geológia, paleontológia a botanika, zoológia, archeológia, feudalizmus a cechy, národopis, sakrálne umenie, dejiny Liptova 1848-1945, život a dielo Andreja Hlinku, história výroby papiera na Slovensku.  Úplne ma uchvátila výstava "100 rokov očami fotografov", ktorá je na letákoch datovaná do 30.4.2020, ale stále tam bola. 

//Liptovský Hrádok
Cesta autobusom do LH bol zážitok sám o sebe. Nádherné prostredie, lesy, zeleň och krása. Neprekvapím vás, keď napíšem, že cieľ výletu bolo múzeum. Nevedela som, kde presne vystúpiť, ale tak riskla som to a verila online mapám. Vystúpila som správne. Opäť je múzeum na konci mesta, stáááále rovno a nájdete ho. Národopisné múzeum ukrýva poklady. Najobľúbenejšia je podľa pracovníkov múzea expozícia ovčiarstva, mňa veľmi zaujala aj modrotlač, paličkovaná čipka ale aj historické fotografie na prvom poschodí. Keby mi išiel autobus späť do BB trošku neskôr, tak sa tam zdržím aj celý deň :) naozaj nááádherné zbierky. Modrotlač, čipka aj kroje bol balzam pre oči. Mesto je malinké, pokojné, dostanete sa sem aj vlakom.


// Žilina
Vedeli ste, že v Žiline je hrad? A vedeli ste, že sa k nemu dá dostať aj bez auta? Keď som to zistila, neváhala som. V Žiline som bola už veľakrát a môžem tvrdiť, že ju poznám. V jednej mestskej časti sa nachádza Budatínsky hrad. Stačí sa zviesť MHDčkou 2-3 zastávky, prejsť podchodom, popri diaľnici, ponad železničnú trať, a ste tam. Hrad je krásny a priľahlý park je prudko romantický. Nachádza sa tu Považské múzeum. Bola som nadšená naozaj a vrelo odporúčam. Ďalšiu atrakciu, ktorú som navštívila bola Vyhliadková veža Dubeň. K nej sa už nedostanete tak jednoducho, ale nájsť ju stojí naozaj za to. 

// Vígľaš
Malá obec cca 14 km od Zvolena. Bola som tu v roku 2009. Cieľ výletu bol zámok resp. v tom roku tu bola zrúcanina so vstupom na vlastné riziko. Ešte by som aj fotky kdesi našla určite. Minulý rok som si všimla počas cesty do Detvy, že túto zrúcaninu zmenili na nádherný Vígľašský zámok. Od vtedy som ho mala na zozname, že ho chcem vidieť. Dostať sa sem nie je ťažké, ale vychytať prehliadku zámku bez informovania sa je veľmi náročné. Je potrebné napísať e-mail alebo si zatelefonovať. Tým, že obnova zámku bola z časti financovaná eurofondami, museli časť sprístupniť pre verejnosť. Na internete nájdete časy prehliadky, ale je potrebné aby sa jej zúčastnilo asi cca 4 návštevníkov. Po pár e-mailoch som dostala info, že najlepšie bude aby som prišla podvečer, keď sa bude robiť prehliadka pre hotelových hostí. To som nespomenula, je to hotel. Súhlasila som a konečne som zámok videla v plnej kráse. Takže jeden z vašich cieľom môže byť aj tento krásny zámok, kde si môžete vychutnať kávu alebo jedlo, len upozorňujem, že je to 4* hotel, takže káva stojí 2,50 eur a podobne.


// Východná
Vo Východnej sa konalo stretnutie milovníkov a zberateľov krojov v čase, kedy sa tu koná folklórny festival. Bola som tu prvýkrát a mohla som si areál užiť bez ľudí resp. s malým počtom ľudí. Bolo to nádherne a na tento zážitok budem dlho spomínať. V areáli je vyhliadková veža resp. Rozhľadňa Májka, ktorá je prístupná aj pre verejnosť a je z nej naozaj nádherný výhľad na Liptov. Vstupné bolo jedno euro, má 28 metrov a je celá z dreva, takže to krásne vŕzga :).

// Repište
Nad obcou Repište je veľmi dobre ukrytý Zámok Marcus. Ide o stavbu z roku 2009, ale je to zážitok. Dal ho postaviť bratislavský podnikateľ pre svojho syna a mala by to byť replika stredovekého hradu. Zámok je v súkromnom vlastníctve, ale okolo sú lavičky, dokonca aj také, nazvala by som to "instagram friendly" miesta. Vedú tam štyri rôzne cesty, my sme išli cez les do kopca. Je tam naozaj nádherné a je to milé prekvapenie. Dookola sú aj ceduľky s popiskami, rôzne legendy a aj kaplnka. Ako keby to bolo pripravené na návštevu turistov.


// Banská Štiavnica
Keď už neviete kam od radosti :) tak BŠ. V nedeľu však neodporúčam resp. asi tam choďte cez týždeň. V nedeľu som mala pocit, že sa tam križujú najvýznamnejšie križovatky Slovenska. Neuveriteľne veľa áut, bicyklov, motoriek, kočíkov, všade veľa ľudí, psíkov na vodítkach. No žiadna romantika iba preplnené mesto a hra kto prvý nájde voľné miesto na lavičke, lebo aj tie boli plné. Nenechajte sa však odradiť a sadnite si do nejakej odľahlej kaviarne vo dvore alebo navštívte Starý a Nový Zámok alebo antikvariát, alebo si len tak vychutnajte prechádzku.

// Dolná Mičiná 
Táto obec ukrýva ďalší poklad. Ide o kaštieľ v Dolnej Mičinej, ktorý je ale v súkromnom vlastníctve. Stojí na kopci a až ma zabolelo srdce, keď som videla v akom je stave. Chátra a jedného dňa to celé padne. Neviem kto ho vlastní, ale do súkromných rúk sa dostal v  90.rokoch a od vtedy sa s ním nič neurobila. Je poriadne neprístupný, vedie k nemu jedna cestička, ktorá je dobre vychodená a je tam aj ohnisko a lavička. Nikde sme nenašli označenie, že by tam bol vstup zakázaný alebo že kde začína súkromný majetok a nemáme tam vstupovať. Na webe je dokonca info, že síce je v súkromnom vlastníctve, ale vstup je na vlastné nebezpečie. Dnu sa nedá dostať, aj keď to musí byť úžasný zážitok. 

// Bacúch
Moje milované Horehronie a obec srdcu najbližšia. Bacúch. Ak si urobíte výlet napríklad na Telgárt alebo na Rozhľadňu Polomské očko nad Polomkou, zastavte sa aj na Bacúchu. Obec je 2 km od hlavnej cesty. Choďte po hlavnej a dostanete sa až na koniec obce, kde nájdete Prameň Boženy Nemcovej, technickú pamiatku Tajch, ktorý je už v zlom stave, ale to miesto je magické a má svoje čaro a energiu. Ja tam chodím vždy keď som na Bacúchu a sedím tam aj hodinu. Ale u mňa sú to skôr spomienky na detstvo, vám sa tam možno páčiť nebude. Obec je obklopená horami, takže odtiaľ môžete pokračovať ďalej, na internete nájdete veľa turistických máp so zastávkou v tejto obci. Takisto je tu aj reštaurácia a dokonca sa tu môžete aj ubytovať. 


// Rajecké Teplice
Kúpele v Rajeckých Tepliciach aj celý areál je tak nááádherny až rozprávkový. Labutie jazero, spa a wellness Aphrodite Palace bol pre mňa zážitok už len z vizuálneho hľadiska. Uff je to tam naozaj nádherné kdekoľvek sa pozriete. Každý hotel bol niečim zaujímavý, každý kúsok mesta bol zaujímavý. Dá sa tu prechádzať, posedieť na káve, na dobrom jedle, zaplávať si alebo sa zrelaxovať na deke pri pikniku. Nádhera, som veľmi rada, že som toto mesto videla.

// Rajecká Lesná
Rajecká Lesná ukrýva jedinečnú raritu, najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe. Vďaka tomuto betlehemu, dielu miestneho majstra Jozefa Pekaru, sem denne smerujú ľudia z celého Slovenska i z okolitých krajín. Betlehem označovaný ako Slovenský zobrazuje nielen narodenie Ježiška so všetkým, čo k tomu patrí, ale i Slovensko s jeho  tradičným životom, kultúrou, remeslami. Viac ako sto drevených postavičiek prezentuje ručné práce žien, úmornú námahu mužov, hry detí, činnosti dní všedných i sviatočných. V betleheme možno nájsť i známe národné reálie ako Bratislavský, Trenčiansky či Oravský hrad, Bojnický zámok, mestá Košice, Trnavu, Levoču a mnoho ďalších. Slovenský Betlehem sa nachádza v domčeku pri Bazilike Narodenia Panny Márie, ktorá je vďaka milostivej soche Frivaldskej Madony známym pútnickým miestom. (Verím, že sa mojimi výletmi inšpirujete a v najbližších článkoch vám o niektorých miestach napíšem viac a pridám aj viac fotiek :).

// Čičmany
Malebná dedinka, ktorú určite každý pozná. Boli sme tam ale v pondelok, takže vnútorné expozície boli zatvorené. Ak vám stačí iba exteriér, ktorý je naozaj nádherný, príďte aj v pondelok, je tu menej turistov, ale stále dosť na to, aby ste čakali kým si odfotíte niektorý dom bez ľudí. Môžete sa tu poprechádzať a je to aj bez interiérov aspoň na hodinu. Krása
foto: ja, Kika, Marcus, alebo uvedený zdroj pod fotkou

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

kozmetické produkty, ktoré v lete moja pokožka miluje // SUN dance, Balea, alverde

$
0
0
O pokožku a pleť sa starám poctivo už od kedy si pamätám. Z tínedžerského veku si spomínam na vety "ako sa o pokožku budeš starať v pätnástich, tak bude vyzerať v päťdesiatke". Tak sa o ňu s láskou starám hádam aj dve desaťročia :). V letných mesiacoch do svojej dennej rutiny pridávam zopár produktov, ktoré pokožke pomôžu zregenovať sa po dlhom pobyte na slnku alebo ju ešte viac ochránia pred škodlivými vplyvmi slnečných lúčov. Naopak, odporúčam vyradiť z dennej alebo nočnej rutiny pílingy, exfolianty v akejkoľvek forme. Ak ich použijete a pôjdete, na druhý deň alebo v ten istý deň, slnko, vytvoria sa vám na pokožke nepekné pigmentové škvrny, ktoré až tak rýchlo z pokožky už neodstránite. To nechce ani jedna z nás, verte mi. Najdôležitejšie je v letných mesiacoch, kedy je pokožka vystavovaná silnejšiemu vplyvu slnečných lúčov, používať vyššie SPFko. Verím, že ale SPF používate každý deň, či už je súčasťou denného krému, alebo ho aplikujete ako extra vstvu. V článku sa dočítate o produktoch z rady SUN dance, Balea a alverde, ktoré som vyskúšala v rámci spolupráce so značkou dm Slovensko. Väčšinu produktov používam denne, pri produkte bude info, či je otestovaný v rámci spolupráce. Samozrejme nie každému musia vyhovovať produkty, s ktorými som spokojná ja, preto tento článok berte ako inšpiráciu a moju osobnú skúsenosť nie ako odporúčania od odborníka na pleť. Smelo do čítania a inšpirujte sa.





Olej na opaľovanie v spreji OF 20, 200 ml *spolupráca
Väčšina slvoenských dermatológov odporúča v našej zemepisnej šírke používať SPF minimálne 30. Prečo som si teda vybrala 20ku? Tento olej používam na nohy počas dňa, aby sa pekne leskli :). Pri výbere som sa trošku unáhlila a poslala nesprávny odkaz, vy ak chcete svoju pokožku ochrániť pred predčasným starnutím, tak si vyberte s SPF min.30. Tento olej je vo veľmi praktickom balení s rozprašovačom a vrchnáčikom. Ochráni vás pred UVA aj UVB žiarením. Je aj vodeodolný, čo je naozaj veľká výhoda a pri plávaní sa vám nezmyje. Určite, ale odporúčam používať ho opakovane a nespoliehať sa, že po vrátení sa z bazénu na lehátko, budete rovnako chránená. Olej zanecháva príjemnú letnú vôňu, ale nie je to nič prehnané, čo by mohlo prekážať. Olej je číry, nedajte sa oklamať hnedým obalom. Fľaška je plastová a dá sa opätovne použiť. Po minutí ju môžete používať napríklad ako rozprašovač na vodu, ktorá vás príjemne v lete osvieži nie len na kúpalisku :). Tým, že olej používam aj na deň, viem vám napísať, že nezanecháva olejové fľaky na oblečení. Trošku mi príde ako suchý olej, alebo sa mi len tak rýchlo vstrebáva do pokožky. Ja som s olejom spokojná.
cena: 4,99 €
množstvo: 200 ml 
vlastnosti:  bez farbív, Bez hliníkových solí, bez konzervantov, bez nanočastíc, bez parabénov, bez parafínov/minerálnych olejov, s ochranným faktorom (SPF), vegan, UVA+UVB filtre

Sérum Anti Age OF 50, 50 ml
popis produktu:
SUNDANCE sérum Anti Age OF 50 poskytuje veľmi vysokú ochranu pred spálením a je vhodné ako podkladová báza pod make-up. Sérum je vodoodolné a rýchlo sa vstrebáva. Obzvlášť ošetrujúce zloženie s hyalurónom predchádza tvorbe slnkom podmienenej tvorbe pigmentových škvŕn a vrások. Dlhotrvajúci Anti Age účinok. Dermatologicky testované.

moje hodnotenie:
Sérum Anti-age používam už približne tretí rok ... denne. V lete SPF 50 a iné mesiace SPF 30. Konzistencia je popísaná ako fluid t.j. niečo medzi krémom a sérom, trošku tekutejšie ako krémové. Má žltú farbu, ale po aplikovaní na pokožku nezanecháva žiadne fľaky, ani nepríjemný pocit/vzhľad masky. Na jedno použitie stačí polovica aplikácie (neodporúčam stláčať plnú pumpičku). Veľmi dobre sa rozotiera aj vstrebáva do pokožky. Úplne sa stotožňujem s tvrdením, že je vhodná ako podklad pod make-up. Pokožka je krásna na pohľad a zároveň aj chránená. Jedine čo sa mi nepáči je, že nikdy neviem koľko je produktu ešte v balení. Fluid môžete používať aj ako opaľovací krém na tvár, nie len ako bázu pod make-up. S SPF 50 pleť budete mať bielu oproti zvyšku tela, ale nestojí vám to za to, nechať pleť počas 2 mesiacov predčasne zostarnúť, len aby bola opálená. Tie mesiace vám už nikto nevráti. Ako to však riešim ja, aby som nemala bielu tvár a hnedé telo, sa dočítate na konci článku.
cena: 4,59 €
množstvo: 50 ml
vlastnosti: bez konzervantov, bez parabénov, bez parafínov/minerálnych olejov, neobsahuje glutén, s ochranným faktorom (SPF), vegan, 


PO OPAĽOVANÍ
Balea  - maska na vlasy - After sun SOS intensiv kur
Masky na vlasy nemám veľmi v láske, nebaví má čakať 10 minút s mokrými vlasmi. Práve v lete však vidím, že sú moje vlasy viac vysušené, strácajú leska a sú svetlejšie. Preto som rozmýšľala, že do svojej vlasovej kozmetiky zaradím aj nejakú masku. Nechcela som si kupovať veľké drahé balenia, lebo viem, že to je iba dočasne, a preto ma potešilo takéto balenie, ktoré som našla pri pokladni. V ponuke je viacero masiek, vybrala som si práve masku, ktorá je určená ako rýchla pomoc po dlhšom pobyte na slnku (alebo opaľovaní). S maskou som spokojná, ide o klasickú konzistenciu masky, ktorú je potrebné vmasírovať do mokrých vlasov, nechať pôsobiť cca 10-15 minút a umyť. Vlasy po použití zostávajú krásne na pohľad a jemné na dotyk. S efektom a výsledok som veľmi spokojná. Vyskúšajte, cena je 1,19 € za 20 ml, neobsahuje silikón. Jedno balenie používam na jedno použitie.

SUN dance - maska na tvár a dekolt - Intensive after sun maske * spolupráca
Popis produktu
  • SUNDANCE intenzívna maska po opaľovaní
  • prvá pomoc pre slnkom vystresovanú pokožku
  • zloženie s Aloe vera, glycerínom a vysokým podielom provitamínu B5
  • uvoľňuje a hydratuje pokožku po slnení, zanecháva ju regenerovanú a ošetrenú
  • s rýchlym efektom
SUNDANCE intenzívna maska po opaľovaní poskytuje prvú pomoc pre slnkom vystresovanú suchú pokožku po opaľovaní. Upokojujúce ošetrujúce zloženie s Aloe vera, glycerínom a vysokým podielom provitamínu B5. Harmonizuje hospodárenie pleti s hydratáciou a podporuje, pri pravidelnom používaní, regeneráciu pokožky po intenzívnom slnečnom žiarení. Intenzívna After Sun maska pomáha znovu vytvoriť rovnováhu pokožky a pomáha ju uvoľniť. Majte opálenú a zdravú pokožku so Sundance opaľovacou kozmetikou! 

Moje hodnotenie: dopíšem časom, žiaľ od kedy mi prišla zásielka, nebolo počasie na opaľovanie a otestovanie

SUN dance - telové mlieko po opaľovaní 
Telové mlieko Sun dance používam už druhý rok, takže ho aktuálne nájdete v inom obale. Používam ho po opaľovaní, ale aj na opálenú pokožku, keď nepoužijem olej. Pokožku nádherne skľudní aj vďaka obsahu pantenolu. Ide o veľmi príjemnú konzistenciu, ktorá sa jednoducho rozotiera a rýchlo vstrebáva, takže nemusíte čakať niekoľko minút bez oblečenia a bez pohnutia. Nezanecháva žiadny biele stopy na pokožke, oblečení ani nepríjemný chladivý efekt (ktorý ja nemám rada). Nemá žiadnu výraznú vôňu a 500 ml vydrží naozaj dlho. Cena je veľmi príjemná 2,99 €. V ponuke sú aj menšie balenia.

Labello - balzam na pery- sun protect
Obávam sa, že tento balzam je už po záruke :D. Používam ho naozaj iba v lete resp. skôr keď idem k vode alebo viem, že na slnku budem väčšinu z dňa. Určite odporúčam myslieť počas letných mesiacov aj na ochranu pier. Tie takisto môžu predčasne stárnuť ako pokožka tváre a tela. Aj keď si osobne myslím, že niekedy stačí na pery naniesť opaľovací krém (ale to je môj názor) takýto balzam je veľmi praktická záležitosť.
Balea - produkty na citlivú pokožku, alebo spálenú pokožku od slnka
Týmito produktami som nahradila svoj sprchovací gél, čistiaci gél na tvár a doplnila som hydratačnú masku na tvár. Písala som to už veľakrát, že tieto textilné masky nemám rada. Neznášam (aj slovo neznášam, neznášam :D) ten pocit uff zimomriavky mám aj teraz. V lete sa však snažím prekonať a dať si takúto hydratačnú masku aspoň raz za týždeň, prípadne inú hydratačnú masku, napríklad uhorkovú. Z tejto textilnej však vidím výsledky takmer okamžite a zvyšky sa dajú krásne vmasírovať juj paráda. Pleť si síce ochraňujem vysokým SPF ale aj tak používam gél na veľmi citlivú pokožku. Je bez parfému, parabénu a veľmi mi vyhovuje. Asi si tento gél už nechám a nebudem ho používať iba v lete. Som s ním veľmi spokojná. Čo sa týka mojej pokožky, tak po poslednej kontrole u dermatológa som dostala odporúčanie prestať na nejakú dobu používať produkty s ureou. Je to zaujímavé, ale moja pokožka bola extrémne vysušená a doslova zo mňa lietali šupinky keď som si napríklad vyzliekla rifle alebo tričko. Hrôza. Teraz som začala používať Tento sprchovací krém a vymenila som aj telové mlieko. Zatiaľ je všetko ok a pokožka už nie je tak extrémne vysušená. Telové mlieko som si kúpila v lekárni, ide o francúzsku kozmetiku, ehm dosť drahú, ale pomohla.

Kompaktný bronzer, 1 Soft Bronz, 10 g 
*spolupráca
popis produktu: alverde mramorový bronzer vyfarbí kontúry tváre a dodá im žiarivý bronzový nádych. Kombinácia dvoch rôznych, jemne brilantných nude tónov je zárukou prirodzeného vzhľadu. 
cena: 4,99 €

moje hodnotenie: dostávame sa k produktu, ktorý vyrieši "starosti" s nerovnomerne opálenou  tvárou v porovnaní s pokožkou tela, o ktorom som písala na začiatku článku. V lete na pleť používam o odtieň -dva tmavší odtieň make-upu. Naviac pridám bronzer. Doteraz som používala guličky z oriflame, ale tie sa mi zdali až príliš lesklé a nie vhodné na použitie na celú tvár. Preto som vyskúšala tento mramorový bronzer a urobila som dobre. Súhlasím s popisom, že vďaka dvom farebným odtieňom vytvorí prirodzený vzhľad a pokožka získa nádherný opálený odtieň. Nemusíte sa báť, nie je to nič hrozné, je to naozaj veľmi jemné. Ako nevýhodu môžete vnímať absenciu aplikátora. Toto je však veľmi individuálne. Mne sa napríklad veľmi dobre aplikuje bronzer veľkým širokým štetcom, ktorý bežne používam na matný púder, potom použijem tenší štetec a vykontúrujem si pomocou bronzera tvár (áno dá sa to). Takže podľa mňa, ak by tam bol akýkoľvek aplikátor, napríklad labutienka, nebol by vhodný pre každého. Ak by do produktu pridali viacero variant aplikátorov, bol by zbytočne drahý. Preto použite taký aký vám vyhovuje. Veľmi sa mi páči aj balenie a priesvitný vrch. Hmm teraz uvažujem, že by bolo super zrkadielko, ale to je takisto individuálna záležitosť. Dokonca som sa ani neleskla aj keď nie je zmatňujúci. Za mňa super produkt, ktorý mi vyhovuje.

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

DIY: vyšívané tričko // ako som zamaskovala škvrny na tričku

$
0
0

Pred dvoma rokmi som písala o perfektnom bielom tričku. Asi bolo načase, aby som ho vymenila za nové. Zašpinila som ho, ani neviem čím ani kedy. Jednoducho tam boli zrazu tri nevyprateľné malé škvrny, ktoré dali tomuto tričku veľkú stopku. Bola som z toho mrzutá, pretože to je, alebo lepšie napísané, bolo moje obľúbené tričko. Spoliehala som sa na to, že ide o  kolekciu, ktorá bude v ponuke stále. Omyl. Už som to tričko v ponuke nikdy nevidela. Rozmýšľala som, či si tričko zarámujem a budem na neho spomínať ako to najlepšie tričko aké som kedy mala. (Robím si samozrejme srandu). Potom sa mi rozsvietila pomyselná žiarovka v hlave a napadlo mi, že ho ozdobím výšivkou a budem nosiť ďalej v novej podobe. Voilá a nápad bol na svete. V článku si môžete pozrieť foto postup a prečítať návod, ako som z obyčajného biele tričko s troma malinkými škvrnami, vytvorila originálny kúsok. Inšpirujte sa.



Toto sú tie tri-štyri spomínané škvrny. Malinké, ale príliš viditeľné, aby sa tričko dalo nosiť. Naozaj netuším čo to môže byť. Nič paradajkové nejem už skoro 2 roky, kola by sa dala vyprať, káva takisto hmm, zbytočne to už riešiť. Jednoducho sú tam a sú nechcené. 
Ako prvé som si vymyslela, čo chcem vyšívať. V mojom živote je to už jednoducho tak, vždy si vyberám zložitejšiu cestu, tak prečo to neurobiť aj pri vyšívaní. Namiesto toho aby som si na tričko vyšila tri-štyri kvetinky som si vymyslela, že tam vyšijem celú rozkvitnutú lúku. Inšpirovala som sa čiernym tričkom, na ktorom je vytlačená kvetinová potlač. Toto tričko sa mi dobre nosí, tak som si povedala, že to vyskúšam aj na biele tričko. To či moja predstava bola aj v realite taká super, sa dočítate v článku.

Vybrala som si pastelové odtiene bavlniek. Moje odporúčanie je, že ak sa rozhodnete vyšívať krivou ihlou alebo hačkovkou, tak použite perlovky (na foto klbká). Ak inou metódou tak pokojne aj mulinky. Mulinky sa skladajú zo 6 nitiek a krivá ihla nemá také veľké uško resp. ak by ste použili také veľké uško, tak si tričko roztrháte. Preto zvoľte perlovky, ktoré sa nestrapkajú a sú pekné v jednej nitke resp. v jednom kuse.
<<< VIAC DIY PROJEKTOV>>>
Na vyšívanie som použila stojan, tak ako vidíte na fotke. Najprv som si však na tričko pomocou termo ceruzky predkreslila vzor. Ceruzka funguje tak, že si na papier nakreslíte vzor resp. odkreslíte z knihy alebo iného trička a potom priložíte tam, kde chcete vyšívať a žehličkou t.j. teplom, vzor pretlačíte na tričko. Je to paráda, len pozor na to, že ak niečo odreslíte z knihy, tak vzor bude otočený, lebo ceruzka musí ísť na tričko, na ktoré budete vyšívať. 

Ako prvé som vyšila zelenú "stonku", ktorá udávala veľkosť výšivky. Zvolila som machovozelenú farbu. Potom som vyšila tulipány, listy a stonky. Zvolila som pastelovú ružovú farbu, ktorú som obtiahla resp. vyšila o odtieň tmavšou ružovou. Potom som sa pustila do stredu. Zvolila som tlmenú fialovú a stred som urobila žltý. V konečnom dôsledku by som tieto tri kvety vyšila úplne inak, ale keby som ich vypárala, tak sa celé tričko rozpadne, takže som sa nakoniec s tým zmierila. Prečo by som ich menila? Pretože som sa ku koncu rozhodla pre iný typ kvetiniek a tieto sa mi tam už nehodili. Čítajte ďalej.
Potom som prešla k samotným škvrnám. Asi po dvoch dňoch práce mimochodom. Kúpila som si asi ďalšie tri-štyri odtiene zelenej, pretože ma neskutočne iritovala jednotvárnosť. Lúka ani samotný kvet predsa nemá rovnakú farbu listov a stonky. Už len samotné slnko dáva kvetinám rôzne farby, a tie časti, ktoré sú vystavované slnečným lúčom viac sú svetlejšie ako tie, ktoré sa ukrývajú pod hlavičkami kvetiniek. Doplnila som hráškovo zelenú, trávovo zelenú a krásnu sýtu tmavo zelenú a tvorila som rôzne listy, obrysy a stonky kvetín.


Na tričko som nasadila menší kruh  a ako vidíte zvolila som aj menšie kvetinky zložené z lístkov. V tomto momente som uvažovala nad vypáraním prvých tulipánov a stredného kvetu, ale už to nešlo. Snažila som sa teda rozmiestniť farby rovnomerne, aby bola farebnou škálou pokryté celé tričko.

Takto vyzeralo tričko takmer hotové resp. som si myslela, že je hotové. Ešte aj včeličku som vyšila :D No potom som sa na tričko pozrela, prižmúrila oči a otočila hlavu do strany. To je znamenie, že to nie je ešte hotové a moja hlava a kreativita ešte čosi dotvorí :).  Vypárala som žltý stred aj tie "pásiky" v strede a vymenila ho za fialový stred. Tón v tóne. Takto sa mi to páčilo oveľa viac, ale stále som mala pocit, že tam čosi chýba.

Vytiahla som ceruzku a len tak som si nakreslila ešte dva-tri kvietky. Nakoniec ich pribudlo ešte okolo desať a samotný výsledok, môžete vidieť na fotke nižšie.
Nezabudnite, ak tričko obsahuje elastén, je potrebné podlepiť, čítaj TU. Toto tričko síce elastén neobsahuje, je to 100% bavlna, ale aj napriek tomu som ho podliepala, ale iba drobnými kúskami vlizelínu, na miesta, kde bolo najviac namáhané. Stredný veľký kvet, tam bolo najviac vpichov a bála som sa, že sa tričko rozpadne, a potom som podlepila ružové tulipány a sem tam niektoré lístky. Druhýkrát by som až takúto výšivku nerobila, pretože tričko je ľahučké a váha výšivky mi ho stále trošku sťahuje. Viem, nezdá sa to, ale je to tak. S výsledkom som však spokojná a verím, že sa budete inšpirovať aj vy a vyšijete si niečo pekné na svoje tričko. 

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

tip na výlet: Hrad Marcus // #SpoznavamSlovensko

$
0
0
Bola nedeľa ako každá iná. Pípla notifikácia s otázkou "poraď nám nejaký zámok, hrad v okolí ... alebo vieš čo? Poď rovno s nami." Viete, že pozvaniu na výlet za krásami našich hradov a zámkov jednoducho neviem odolať. Najprv sme rozmýšľali nad výletom na Bzovík. Potom mi napadlo, že som na instagrame videla zaujímavý hrad, ktorý sa mi na Slovensko nehodil a chcela som ho vidieť na vlastné oči. Hrad Marcus. Cestou sme mali aj ďalší pozoruhodný objekt, ktorý som túžila navštíviť, Kaštieľ v Dolnej Mičinej. Podľa informácii na webe sú obidva objekty verejnosti neprístupné, pretože sú v súkromnom vlastníctve. Samozrejme by bolo super vidieť aj ich interiér, ale mne bohato stačí aj exteriér. Ku kaštieľu v Dolnej Mičinej sa dostanete naozaj ťažko a je to tam aj dosť "na vlastné riziko", takže to si radšej vyhľadajte na internete, tam vás nebudem posielať. Ak chcete vidieť niečo zaujímavé, pozoruhodné a niečo, čo by ste pri vyjdení z lesa nečakali na lúke, tak určite odporúčam Hrad Marcus, o ktorom si môžete prečítať v článku nižšie. Inšpirujte sa.





// čo sa o hrade dočítate na internete:
Hrad má dokonca aj oficiálnu stránku TU.  Históriu si môžete prečítať priamo na odkaze a ja si dovolím skopírovať hlavnú myšlienku: "Pre trvalú spomienku bohatej histórie a obranyschopnosti tohto územia, ako aj odvahy ľudí, ktorí bránili svoje územie pred vpádmi, je na mieste starej usadlosti z 19. storočia postavená táto replika stredovekého hradu. V dolnej časti oplotenia sa nachádza kaplnka Sv. Barbory a na plotových dieloch sú umiestnené starodávne kresťanské symboly."(zdroj) V okolí hradu sú ďalšie hrady, ktoré môžete navštíviť jednou cestou: Hrad Teplica, Hrad Revište, Hrad Šášov, Zvolenský Zámok, Starý zámok a Nový zámok.
// čo o hrade píše bulvár 
Oveľa známejšie o tomto hrade sú bulvárne klebety. Tieto informácie nám povedali aj miestni obyvatelia, ktorí boli pri hrade na prechádzke v rovnakom čase ako my. "Istý bratislavský podnikateľ tam pre svojho syna Marcusa nechal postaviť repliku stredovekého hradu. Motiváciou mu vraj bol fakt, že v minulosti v tejto oblasti zaniklo veľa takýchto stavieb." (zdroj) Meno podnikateľa nikto nepozná a interiér hradu je vraj prázdny. 


// ako sa k hradu dostať
Ciest je viacero. Pri samotnom hrade, ktorý bol na lúke viedli cesty z každej strany. My sme išli z obce Repište cez les. Cesta nie je nijako označená. Jednoducho sme auto odstavili na parkovisku a verili sme navigácii v mobilnom telefóne. Cestou sme našťastie stretli deti, ktoré nám potvrdili, že ideme správne a máme ísť pomedzi domy, cestičkou až hore do lesa. Poviem vám, na túto trasu sme neboli vhodne oblečení ani obutí. Je to strmá cesta, ktorú lemovali kamene a bolo tam aj dosť vlhko, takže je potrebné dávať si pozor pod nohy. Zvoľte radšej pevnejšiu obuv a nezabudnite na repelent proti kliešťom. Cesta nám trvala približne pol hodinu. Miestami bol kopec naozaj strmý, no mne robila väčší problém cesta späť. Zvládli sme to aj v mestských teniskách a riflovej bunde :D. Keď už ste na vrchole, zrazu vidíte, že les končí a uvídite svetlo. V tom svetle sa zrazu z ničoho nič na veľkej lúke rozprestiera hrad ako z filmových štúdií. My sme sa zmohli iba na otvorené ústa a "wow". Nevedeli sme či to je naozaj alebo sme vstúpili do nejakého zázračného lesa (dobre preháňam, ale znie to dobre, čo poviete?). Vybrali sem sa poľnou cestičkou a prišli sme až k samotnému hradu. Príšerne tam štekal pes, ale akonáhle sme boli pri bráne tak prestal, zaujímavé. 
// môj názor na hrad
Pred hradom nechýba informačná tabuľa s históriou hradu. Popri hrade vedie plot, na ktorom sú rôzne symboly aj s popiskami s spodnej časti. Tráva bola okolo zámku pokosená a tak vytvorená cestička okolo hradu. Popri hrade sú aj lavičky a dokonca v diaľke jeden, volajme to "instagram friendly spot" kde si môžete urobiť krásnu fotku s celým hradom v pozadí. V záhrade, kam sa ale žiaľ nedostanete, sú sochy s popiskami a legendami a takisto lavičky. Neviem sa rozhodnúť, či to ešte len plánujú sprístupniť turistom, alebo to má len tak vyzerať. Na rohu je dokonca aj kaplnka. No veľmi zaujímavé a nevšedné miesto. Chvíľu sme tu pobudli, poobzerali hrad z každej strany a usúdili, že keby tu robili aspoň kávu a ponúkali nejaké nápoje, tak by to bolo parádne miesto. Na druhej strane by tu už nebol taký kľud, aký sme mali pri návšteve my a isto by to bolo preplnené turistami. Určite odporúčam potrápiť sa a vyhľadať túto krásu. Je to stavba z roku 2009, ale mňa uchvátila. Tento hrad je 90.v poradí, ktorý som navštívila. Tá stovka je čoraz bližšie.


FOTO: @Ivana Klepáčová


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

folklórny festival: 2.ročník Folklórna Bystrica 2020

$
0
0

Keby mi niekto povedal v apríli, že sa tento rok zúčastním nejakého folklórneho festivalu, tak sa asi iba zasmejem. Voilá je august, obdobie medzi prvou a druhou vlnou covid-19 epidémie, a predsa sa len podarilo zorganizovať festival s folklórnou tématikou a to priamo v Banskej Bystrici. Všetky ostatné boli zrušené resp. presunuté na budúci rok. Inak to bude veľmi zaujímavé, keď niekto bude počítať kedy bol prvý ročník a hovoriť si "to mi nevychádza" :). Folklórne festivaly a podujatia sú veľmi obľúbené a za prísnych opatrení bolo potrebné si kúpiť lístky vopred, online, aby organizátori mohli sledovať počet účastníkov. Ďalším opatrením bolo, že sa obsadzoval každý druhý rad, no na to ako tesne vedľa seba účastníci sedia, už nikto nesledoval. Samozrejme je to odporúčanie a každý je zodpovedný sám za seba. Ja som si sadla asi do tretej (šiestej) voľnej rady do uličky, aby som mohla pohodlne fotiť, prejsť k pódiu alebo sa trošku vystrčiť a urobiť pekné zábery. Samozrejme ako na každej akcii, tak aj na tejto sa objavil jeden "fotograf", ktorý sa postavil do stredu pred pódium, vo výraznom tričku, šiltovke a stál tam celú dobu a fotil. Zavadzal asi každému a aj ho zo trikrát upozornili, že sa nikto neprišiel pozerať na neho, nepochopil to a naozaj tam stál až do konca. Bolo to maximálne neohľaduplné. Ja som si takisto chcela urobiť pekné zábery, ale postavila som sa, odfotila a prikrčená odchádzala na svoje miesto. Aj keby som fotila pre neviem aký časopis alebo e-magazín, tak by som si nerozložila statív do stredu a kašlala na to, či niekto za mnou vidí alebo nie, či budem na každej fotke. Je to o človeku, tu svoje rozhorčenie skončím :).  Neskôr prišli na lavičku členky súboru a informovali ma, že je to rezervované pre ich rodinných príslušníkov. Uff, bola som trošku zmätená, lebo to nebolo označené a ja som si nevšimla pripravenú deku (myslela som si, že sú na všetkých lavičkách, ani neviem prečo), ale dalo sa s nimi dohodnúť a dovolili mi sedieť na rohu v uličke. Urobili sme dohodu, že ich za ich ústretovosť pekne pofotím. Ďakujem za takýchto skvelých ľudí. Festival bol super aj som si zaspievala aj som urobila krásne fotky, videá, atmosféra bola fantastická. Keby som si zobrala viac jedla a namiesto sandálov tenisky, a okolo polnoci mi už nebola naozaj veľká zima, tak zostanem až do konca. Hlad a chlad však boli silnejší ako moje chuť počkať aj na FS Podpoľanec. Tento ročník sa mi veľmi páčil a som rada, že som sa zúčastnila. Preneste sa prostredníctvom mojich fotiek a tohto článku o pár týždňov späť a pozrite sa ako to vyzeralo na 2.ročníku festivalu Filklórna Bystrica 2020. Fotky mi nahralo v opačnom poradí, tak pozerajte od spodku smerom hore. Od kedy sa vynovil blogspot, tak si robí čo chce, ale ja na to prídem ako ich nahrať v správnom poradí.



Program 8. augusta 2020:
  • FIĽOVCI a hostia Mužská spevácka skupina z Heľpy, Trombitáši z FS Javorník - Lúky, 15 fujaristov zo stredného Slovenska 
  • v programe Hej, išli chlapci išli, venovanému 15. výročiu zápisu FUJARY do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
  • FS MOSTÁR
  • ĽH POKOŠOVCI
  • FS PARTIZÁN
  • ČALAMACHA a jeho žiaci
  • FS URPÍN
  • FS PODPOĽANEC


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

... ani toto tričko nebolo vyšité cez noc ... alebo o tom, ako si vyberám komplikovanú cestu radšej ako jednoduchšiu

$
0
0
Nedávno som sa vás na instagrame pýtala, či je pre vás pohodlnejšie vybrať si jednoduchšie riešenie, alebo máte tendenciu sa viac potrápiť a volíte komplikovanejšie cesty k dosiahnutiu cieľa. Rozpoviem vám príbeh zo života. Spomínam si ako som si vyberala tému svojej bakalárskej práce. Rozhodovala som sa medzi dvoma, jedna bola o ne/zamestnanosti a druhá bola o kvalite služieb. Na obidve som si vyhľadala literatúru, zistila dostupnosť informácii na internete a v rýchlosti prekonzultovala s vedúcimi. O ne/zamestnanosti toho bolo naozaj veľa, v knižnici, na internete a takisto sa o túto tému opieralo veľa predmetov, ktoré sme v škole preberali. O službách sme mali v škole iba jeden predmet, ktorý sme si vysvetlili za jednu sobotu (študovala som externe) a prednášal nám to človek, ktorý mal pred menom asi tri tituly a ďalšie dva za menom. Uchvátila ma jeho rétorika, spôsob akým vie podať informácie, jeho ochota poslať nám podklady e-mailom (čo takmer nikto nechcel robiť) a to ako vie rýchlo reagovať na naše otázky a hľadať odpovede a príklady zo života. Test sme písali o pár týždňov a asi 90% ľudí ho neurobilo. Ani ja nie. Išlo o sto otázok, ktoré bolo potrebné vypracovať asi za 45 minút. Opravný termín už ale urobil takmer každý, ale ten bol oveľa jednoduchší. Bolo to príšerne stresujúce a k tomuto predmetu existovala jedna slovenská (alebo česká) kniha a iba výskumy v angličtine na portáli, ktorý sa dal otvoriť po úhrade poplatku. Podľa všetkého by som mala na tento predmet zanevrieť a byť rada, že nemusím opakovať ročník a možno ho tak trošku aj neznášať. Pozorný čitateľ už na to prišiel, že ako tému mojej bakalárskej práce som si zvolila práve tému spojenú s týmto predmetom. "Komparácia metód SERVQUAL, SERVPERF a SERPVAL pri hodnotení kvality služieb". Tie metódy som nikdy nevidela a na prednáške sme prebrali asi jednu a to iba okrajovo, že existuje. Bola to pre mňa ale výzva, vypracovať z toho mála informácii niečo, čo by možno mohlo pomôcť ako zdroj pre študentov pre tvorbu ďalších prác. Prečo sa púšťať do témy, o ktorej viem veľa a takisto o nej existuje veľa publikácii? Čo tak vypracovať niečo, čo bude iné a možno aj pre iných zaujímavé, trošku sa potrápiť a naučiť sa niečo nové?! Samozrejme ma kvalita služieb zaujímala, takže som to robila aj pre seba nie len pre druhých. Chcela som o tom zistiť čo najviac, rozumieť tomu a prísť na niečo zaujímavé, aký je medzi nimi rozdiel, čo majú spoločné a ktorá sa dá kedy použiť, čo k tomu potrebujeme, či ich nepoužili vo výskumoch nesprávne, či by som ja zvolila inú metódu a podobne. Bolo to fascinujúce, ale naozaj náročné. Približne pol roka som denne prekladala desiatky a desiatky po anglicky písaných výskumov od rôznych autorov a pochopiť, čo chcel "básnik" povedať nebolo v každom prípade tak jednoznačné. Odborná angličtina z výskumného a ekonomického prostredia je poriadna výzva, to vám poviem. V čakačke školskej knižnice na tú jedinú knihu o teórii služieb v slovenčine (či češtine) som bola niekoľko mesiacov. Nakoniec som sa zaregistrovala v inej knižnici a tam bola kniha dostupná ihneď. S vedúcim bakalárky som prácu diskutovala veľmi často, aby som si bola istá, že to čo robím, je cieľ práce. Usmernil ma najlepšie ako vedel, že ide iba o teóriu a s prácou sa ďalej dá pracovať na inžinierskom stupni a nikto neočakáva, že navrhnem štvrtú metódu (žiaľ ale nedalo sa, lebo už nemal na starosti práce, takže som musela začínať s inou od nuly). Prácu som robila naozaj veľmi dlho a úplne vystrašená som na bc.skúšku prichádzala s vysokým percentom zhody. Všetci členovia ma však ukľudnili, že sa to dalo čakať, kedže je literatúry tak málo, systémom som prešla a to je hlavné. Dostala som veľkú pochvalu za spracovanie témy a takisto aj dobré ohodnotenie. Či som niekde využila nové poznatky z odbornej angličtiny alebo výskumu? Nevyužila. Potrebovala som niekedy tieto metódy? Nepotrebovala. Naučila som sa však perfektnému time management-u, zistila som, že nepotrebujem spať 10 hodín cez víkend, že si viac zapamätám, keď sa učím unavená ako dokonale oddýchnutá, naučila som sa veľmi rýchlo čítať a iba podstatné veci, vyhodnocovať informácie, hľadať podľa rôznych hesiel na rôznych weboch (vtedy to bol aký skill), zlepšila som si angličtinu, spoznala som nových ľudí, naučila som sa veľa o kvalite služieb a službách vo všeobecnosti, čo som využila neskôr aj v práci a paradoxne som sa v tomto čase naučila aj relaxovať. Lebo po toľkých prečítaných výskumoch jednoducho musíte raz za čas vypnúť, aby vám nepreplo. Zaujímavé je, že moja bc.práca nie je zverejnená v databáze záverečných práce, čomu nerozumiem, hmm chcela som vám dať na ňu odkaz. Čo chcem ale týmto vlastne povedať?  Komplikované cesty sú dlhšie, náročnejšie, nie úplne komfortné, stoja niekoľko vypadaných vlasov a preliatych sĺz, ale veľa sa na nich naučíte a určite vás posilnia. Jedna taká, kľukatejšia, komplikovanejšia s množstvom výziev, ale s čerešničkou na torte, je práve predo mnou, bude trvať pár mesiacov (nie nie som tehotná), a teda tento článok bude na pokračovanie .... tak mi môžete poslať trošku správnej energie. Už sa teším ako vám o tom napíšem. Keď sa chce, všetko sa dá. Napíšte mi, či si vyberáte jednoduchšie alebo komplikované cesty, a verte, že žiadna odpoveď nie je správna ani nesprávna, ja vás súdiť za to nebudem :). Inak to tričko som  naozaj vyšívala celú večnosť, prečítať si o tom môžete v článku "DIY: vyšívané tričko // ako som zamaskovala škvrny na tričku".



sukňa, riflová bunda, sandále, okuliare: vintage; tričko: vlastná tvorba // postup KLIK



 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

v parte anjel a čert v čepci // krása heľpianskych čepcov

$
0
0

“V parte anjel, a čert v čepci" (o žene po svadbe), " Dostať sa pod čepiec" (vydať sa), "Čepiec jej na bok stojí" (o opitej žene)Čepiec - kápka, ketýš - pokrývka hlavy vydatých žien. Tvar úzko súvisel s typom ženského účesu. zadná časť čepca, dienko (kolko, vrštek, zadok, zadník, záplatka), pokrývala temeno a tylo. Čelo lemovala prišitá členka (čipka, furma, náčelník, stránka, vrch, vrštek, zúbky), ktorá bola v niektorých regiónoch (Hont, Gemer, Orava, Turiec, Liptov) dlhšia, siahala niže uší alebo voľne splývala, alebo sa vyhla dohora (čipky, mazny, uši, záušnice). Ojedinele sa k čepcu pripevňovali samostatné vejárovité členky (predek - okolie BA, čelko - Šariš). Čepiec sa upevňoval zaviazaním tkanice navlečenej do spodnej časti dienka, stuhou previazanou cez čepiec (kantárik, obôcka, prednička, šnúrovačka, uzda, zamatka) a ihlicami. Materiál a techniky zhotovovania čepca sa rôznili regiónmi aj dobovo. V 19. stor. prevažovalo dom.plátno - paličkované čipky a ich kombinácie, ojedinele sa zachoval arch.spôsob pletenia čepca na krosienkach (okolie Trenčína, Hont, Liptov) a sieťovanie (Orava, Liptov) Na rozhraní 19.-20.str.sa tieto materiály a techniky nahrádzali novšími (kupovaný textil, strojová čipka, čipkoviny, hačkovanie). Vývoj čepca viedol v niektorých regiónoch k väčšej diferencovanosti, často v spojení so zmenou účesu. Vznikli osobitné formy č. na všedné a sviatočné príležitosti, pre mladuchu a mladú ženu do určitého času po sobáši, spodný a vrchný č.(Tekov, Hont). Inde sa č.zväčšil, často pomocou lepenkových vložiek (okolie ZV, Horehronie). Na vých.SR (Šariš, Zemplín, Abov) zanikal a namiesto neho sa rôzne upravovala šatka (chustočka, začepka). Podľa miestnych zvyklostí sa niekedy na č.uväzovali rôzne textílie - šatka, niekde zostáva nepokrytý. Výzdoba (výšivka, čipky, nášivky zo stúh, korálikov atď.), ornamentika a farebnosť bola regionálne i lokálne rôznorodá a závisela o.i.od príležitostí a veku. Čepiec si zhotovovali ženy samy, niektoré č. kupovali od čipkárok al.od priekupníkov. Na výrobu dekoratívnych sviatočných č.sa špecializovali niektoré ženy v dedine. Čepiec bol povinnou súčasťou odevu vydatej ženy. S pokrytou hlavou musela chodiť aj slobodná matka, ktorá začepčili doma do čepca alebo šatky aj bez svadobného obradu. Obrad čepčenia mladuchy bol dôležitou súčasťou svadby, ktorý ako symbolický akt prežíva až do súčasnosti (čepčenie šatkou, klobúkom). Pojem č.sa v jazyku folklóru ustálil vo význame znaku vydatej ženy. (zdroj textu: encyklópedia ľudovej kultúry Slovenska 1, VEDA). Pokochajte sa krásou heľpianskych čepcov, ktoré pribudli do mojej zbierky ľudového odevu z Horehronia. 



 


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

4 zaujímavé miesta, ktoré som navštívila v Prahe // what to do in Prague for 3 days

$
0
0

Som veľmi rada, že som tento rok navštívila veľa zaujímavých miest na Slovensku. Bolo ich naozaj veľa a moje tipy na zaujímavé miesta na Slovensku, nájdete v článku "dovolenka na Slovensku // 15 zaujímavých miest, ktoré odporúčam navštíviť". S každým novým mesiacom prichádzajú nové opatrenia. Otváranie, zatváranie hraníc, bezpečné, nebezpečné zóny a regióny. S každou ďalšou informáciou som viac a viac frustrovaná. Nie preto, že by mi bolo Slovensko primalé, ale preto, že mám v zahraničí milované osoby. Nedám sa odradiť, stále verím v zázrak, že sa ešte tento rok stretneme a takisto som sa nedala odradiť ani návštevou rodiny v Prahe. Cesta tam bola neuveriteľne dlhá, myslím, že za rovnaký čas by som sa dostala letecky do USA, ale stálo mi to za to. Okrem rodiny som navštívila aj niekoľko zaujímavých miest, o ktorých si môžete teraz prečítať. Inšpirujte sa (pre svoje výlety za hranice budúci rok prípadne ak žijete v okolí Prahy).

This year I visited many interesting places in Slovakia, my homeland. I have written an article about 15 places, which I recommend to visit, click this link to read more. My brothers and significant other live abroad and in this corona virus time is hard to visit them. There are so many restrictions and it is not easy to travel abroad. I was so happy when we managed short trip in Czech Republic in august and visited my brothers. Prague is a beautiful city. What to do in Prague for three days? Continue reading.





1. Obora Hvězda, Letohrádek Hvězda
Ako som písala, cesta do Prahy bola poriadne dlhá. Prišla som unavená, uzimená, lebo klimatizácia a prvé čo som potrebovala bola káva a prechádzka. Bolo poriadne teplo a teda sa ani nečudujem, že pri návrate na Slovensko mi prechladli dutiny, ale tento problém s klimatizáciou pozná asi každý z nás. V rifloch som sa išla uvariť, ale nejako som to zvládla a hneď som sa prezliekla do letných šiat a botasky vymenila za pohodlné sandále. Nemali sme žiadny plán a tak sme sa rozhodli preskúmať okolie. Vyhľadávač nám ponúkol niekoľko desiatok metrov od miesta pobytu "Letohrádek Hvězda". Unavená z cesty neunavená, dala som si kávu, čosi pod zub a k večeru, keď už slnko tak nepálilo, sme letohrádok navštívili. Letohrádok sa nachádza na mieste, ktoré bolo vyhlásené ako prírodná pamiatka, obkolesuje ho nádherný park, pozrite leteckú foto TU. Letohrádok a celé územie, kde je postavený má bohatú históriu. Tento objekt je však výnimočný svojim pôdorysom v tvare šesťcípej hviezdy (hexagram), ktorá symbolizuje spojenie dvoch protikladných síl do vzájomnej harmónie. Dnu sme sa už nedostali, ale interiér musí byť naozaj výnimočný a rozhodne by som sa sem chcela prísť ešte raz pozrieť a preskúmať ho.
Obora Hvězda (Star Game Reserve) is forest park which is now protected as a natural monument. It is located 6 kilometres (3.7 mi) west of the city centre. The current name (hvězda being Czech for "star") derives from the Star Summer Palace, a 16th-century building, which stands in middle of the forest. This palace"star" has unique structure (or floor plane) in the shape of a six-sided star. This place is calm, you will love it at any season of year.


2. Letohrádek královny Anny a  Plesová sála  // Queen Anne's Summer Palace and Ballroom
Letohrádok kráľovny Anny je renesančná stavba na Pražskom hrade v Kráľovskej záhrade. Objavili sme ju náhodou, keď sme sa rozhodovali, či ideme opäť na hrad, alebo sa vyberieme iným smerom. Zabočili sme na druhú stranu a tam sa objavila takáto nádhera. Všetci sme boli naozaj milo prekvapený. Do objektu sa vchádza cez kontrolu, ale vstup je inak bezplatný. U nás nekontrolovali nič, ale predpokladám, že robia námatkové kontroly obsahu väčších rukskov a podobne. S kontrolou pri vstupe do verejných parkov som sa zatiaľ stretla iba minulý rok v Paríži. Aj tento letohrádok má bohatú históriu a takisto sa nachádza v nádhernom prostredí. V 16.storočí ho dal postaviť Ferdinand I. pre svoju manželku Annu Jagelovskú. 
Vedľa letohrádku, v kráľovských záhradach stojí ešte jedna impozantná stavba, ktorú si jednoducho chcete pozrieť zblízka. Plesová sála, ktorá je dlhá 80 metrov. Na stenách sú rôzne vyobrazenia, my sme ich identifikovali ako cnosti a rôzne druhy umenie, nazývané sgrafity (teda ta technika). No niečo krásne. "Míčovna je podlouhlá renesanční budova v Královské zahradě Pražského hradu, která původně sloužila ke hraní míčových her. Její severní stěna je architektonicky velmi bohatá a vyzdobená renesančními sgrafity. Společně s celým areálem hradu je od roku 1962 chráněna jako národní kulturní památka České republiky." (zdroj)


Queen Anne's Summer Palace (Czech: Letohrádek královny Anny) is a renaissance building located in the Royal Garden of Prague Castle. The lower part of the palace includes the ground floor with an arcade gallery around the whole palace. On the upper floor are residential areas, a dance hall, and a gallery. Above the arcade gallery, there is first floor with a copper roof, which was not part of della Stella's original design, but added by Bonifác Wohlmut. There is also a singing fountain from 1654 located in front of the Summer Palace. 


3. Múzeum ilúzií na Staromestskom námestí - Illusion Art Museum Prague
"Exponáty v IAM Prague přináší historické techniky vytváření uměleckých iluzí do doby selfie a sociálních médií 21. století a vybízí návštěvníky ke hře a interakci s vystavenými díly. Ve třech patrech historického domu na Staroměstském náměstí si nejen prohlédnete, ale i vyzkoušíte iluzivní umění a pořídíte si zábavné a zajímavé fotografie se svou rodinou nebo přáteli. Některé iluze se vztahují k významným událostem a osobnostem českých dějin, například Tomáš Baťa, obléhání Prahy Švédy, defenestrace, Karel IV. nebo Anežka Česká. Vyzkoušíte reverzní perspektivu v dílech významného umělce Patricka Hughese, prohlédnete si 3D anamorfózy od Patrika Proška, objevíte metalurgické obrazy Ladislava Vlny nebo budete žasnout před 3D obrazy Ivany Štenclové a Zdeňka Daňka." (zdrojKedže nám pršalo, tak múzeum ilúzii bol naozaj pekne strávený čas, exponáty boli zaujímavé a dostali sme zadarmo aj koláč a kávu hmm ani sme nevedeli, že sme si kúpili také vstupenky
"Illusion Art Museum Prague (IAM Prague) is the Czech Republic’s first museum dedicated to illusion and trick art, conveniently located on Old Town Square, directly across from the iconic astronomical clock, locally known as Orloj. IAM Prague’s exhibits bring to life historical techniques of creating illusions in art into the 21st century’s selfie and social media age, with a touch of local flair, and encourages guests to touch and interact with all of its exhibits.Spread out over three full floors in a historically-protected building, you will encounter illusion art in many different styles, some rooted deep in history, others contemporary and cutting-edge, from anamorphic installations which render renowned historical figures in unexpected ways to metallurgical painting, trick art, spatial illusions, and more! See Czech history come alive. We proudly display original works from established, internationally-recognized artists such as Patrick Hughes and Patrik Proško, among others, and also showcase the work of many exciting local artists including Ivana Štenclová and Ladislav Vlna, providing guests with a truly unique experience." (source)

4. Česká Eiffelovka alebo Petřínská rozhledna  - Petřín Lookout Tower
Petřínská rozhledna, jedna z neodmysliteľnými dominánt Prahy, bola postavená v rámci Jubilejnej výstavy r. 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže (k té je v poměru 1:5), je vysoká 63,5 m a na její vrchol, který je ve stejné nadmořské výšce jako skutečná Eiffelova věž, vede 299 schodů. Rozhled z ní předestírá nejen celou Prahu, ale za jasného počasí i výhled po bezmála celých Čechách. (zdroj).  Na rozhľadňu sme išli aj napriek dažďu, najprv sme sa obávali, že bude zatvorená, ale nebola. Kedže som vyšla aj Eifelovku po schodoch, rozhodla som, že pôjdeme aj teraz :D. Vopred soms i ale nezistila, koľko je tam schodov haha, ale zvládli sme, trošku som si pošomrala ale dobre. Na výhliadke nebol takmer nikto iba príšerný vietor. Najvyššie poschodie je za sklom a poschodie nižšie je otvorené, zaujímavé. Z obidvoch je krásny výhľad na celú Prahu. Krása
"Petřín Lookout Tower, one of the most prominent landmarks of Prague, was built as part of the Jubilee Exhibition in 1891 as a loose copy inspired by the Eiffel Tower (at a ratio of 1:5). It is 63.5 metres high, and 299 steps lead to its peak, which is at the same altitude as the real Eiffel Tower. The view from its top overlooks not only the whole city, but on a clear day you can see nearly all of Bohemia." (source)



BONUS:
Prechádzka po miestach, ktoré keď nenavštíviš, ako keby si v Prahe ani nebol/a // The most popular walking tours in Prague -  "Highlights of Prague" are:
  • Pražský hrad //  The Prague castle - belongs with his Art and Architectonical Character, but also with its historical meaning to the most important cultural monuments in the Czech Republic.
  • Karlov most // The Charles bridge - is the oldest standing bridge over the river Vltava is in Prague and the second oldest well-kept bridge in the Czech Republic. 
  • Staromestské námestie // Old Town Square
  • Pražský Orloj // Prague Astronomical Clock or Prague Orloj
  • Katedrála svätého Víta // St. Vitus Cathedral
  • Staromestská radnica // Old Town Hall
  • Malá Strana //The name Malá Strana translated into English literally means “Little Side”, though it is frequently referred to as “Lesser Town”, “Lesser Quarter”, or “Lesser Side”. This name derives from its position on the left (west) bank of the river Vltava, on the slopes just below the Prague Castle, in opposition to the larger towns of Prague on the right bank, to which it is conjoined by the Charles Bridge.
Tento výlet za hranice hodnotím na výbornu a ako jeden z tých na ktoré sa nezapomína. Verím, že sa tento rok ešte raz za hranice dostanem. // This trip was amazing and unforgettable. I hope, this was not my last trip abroad this year. 


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******
Viewing all 1532 articles
Browse latest View live